Mısır Büyükelçiliği Ankara

Mısır Ankara Büyükelçiliği, Mısır Devletinin Türkiye'deki resmi temsilcisidir. Türkiye- Avrupa arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmekle görevli olan Mısır Ankara Büyükelçiliği, aynı zamanda bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü ile kendi faaliyet alanındaki bölgelerde ikamet eden kişilerin Mısır Vizesi ve Mısır Konsolosluk işlemlerini yürütmektedir.

Mısır'a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Mısır Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Mısır Ankara Büyükelçiliği konsolosluk bölümü aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Mısır vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

Mısır devletinin Türkiye’de bulunan ve Türkiye ile kurdukları ilişkinin en resmi temsilcisidir Türkiye Mısır Büyükelçiliği Ankara. Türkiye Mısır Büyükelçiliği ülkesini Türkiye’ de hükümetler düzeyinde temsil ederken aynı zamanda Mısır Büyükelçiliği Ankara Çankaya, Türkiye’de bulunan Hindistan vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini iyileştirme üzerine faaliyetler de göstermektedir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devleti ile iyi niyet, dostluk ve ticari ilişkilerin gelişmesini sağlar.

Türkiye Mısır Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Konsolosluk bölümü ise Mısır vizesi işlemlerinin organize edilip yürütülebileceği bir temsilciliktir. Türkiye Mısır Büyükelçiliği Konsolosluk bölümünde Mısır vize işlemleri, Mısır vize başvuru formu, Mısır vize ücretleri, Mısır Turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri hakkında bilgi edinebilir işlemlerde bulunabilirsiniz. Türkiye, Ankara, Mısır Büyükelçiliği’ne Mısır vizesi için başvuruların şahsi olarak yapılmasına gerek olmazken, Mısır vizesi işlemlerinizi temsilcileriniz aracılığıyla da sürdürebilirsiniz. Mısır Büyükelçiliği vize başvurularını şahsen kabul ederken, Mısır vize işlemleri için çalışmalar yürüten danışman firmalar aracılığıyla da başvurularda bulunulabilmektedir.

Mısır Büyükelçiliği Ankara İletişim

Mısır Büyükelçiliği Ankara Adres
Atatürk Bulvari no. 126 Kavaklidere-Ankara

Mısır Büyükelçiliği Ankara Telefon
+ (90) 312 426 1026

Mısır Büyükelçiliği Ankara Fax
+(90) 312 427 0099

Mısır Büyükelçiliği Ankara e-mail
embassy_egypt@yahoo.com

Mısır Ankara Büyükelçiliği Görevlileri

Mısır'ın Türkiye'de Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Mısır Ankara Büyükelçiliği’nde; Büyükelçilik görevleri Bakan Danışmanı, Savunma Ataşesi, Ataşe ve Danışmanlar tarafından yürütülmektedir.

Mısır Ankara Büyükelçisi Hussien El-Saharty

Mısır Ankara Büyükelçiliği’nde “Bakan Danışmanı” görevi 15.09.2015 tarihinden bu yana Wael Aboubakr Abdelkader Elnaggar tarafından sürdürülmektedir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği’nde “Savunma Ataşesi” görevi 15 28.10.2015 tarihinden bu yana Mohamed Abdelhameed Mohamed Abdou tarafından sürdürülmektedir.

Ankara Mısır Büyükelçiliği’nde “Ataşe” görevine ise 09.11.2015 tarihinden itibaren Tarek Mohamed Bassıouny Abokersh getirilmiştir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği’nde “Danışman” unvanını 31.08.2013 tarihinden itibaren Amr Abdel Azim Elsayed Rifai almıştır.

Mısır Ankara Büyükelçiliği’nde görev yapan George Azer Saleeb Tadros ise “Danışman” görevine 01.07.2013 tarihinde başlamıştır.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Mısır vize işlemleri için Mısır Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler. Türkiye’de ikamet eden Mısır vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Mısır Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. Kısa süreli Mısır vizeleri olarak kabul edilen Mısır Turistik Vizesi, Mısır Ticari Vizesi ve Mısır Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.


Mısır Büyükelçiliği Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Mısır vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara Mısır Büyükelçiliğinde gerçekleştirebilirler.

Mısır Büyükelçiliği Ankara Vize Başvurusu

Mısır Devleti, bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşları için vize uygulayıp bu pasaporta sahip olan şahıslar yapmak istedikleri bütün Mısır seyahatleri öncesinde Mısır  vizesi almak için başvurmalıdır.  Mısır’da kapıda vize uygulaması olup bu uygulama yalnızca 17 yaş altı ve 45 yaş üstü şahıslar için geçerli olmaktadır. Diğer yaşlarda olan şahıslar ise vize için yalnızca bulundukları ülkedeki resmi Mısır kurumuna başvurmalıdır. Mısır’ın Türkiye’deki resmi kurumları Mısır Başkonsolosluğu İstanbul ve Mısır Büyükelçiliği Ankara olup vize başvuruları bu iki yerden birine yapılabilmektedir.  Mısır Büyükelçiliği Ankara büyükelçilik görevlerinin yanı sıra kendi içinde bulundurduğu konsolosluk bölümü ile de yabancı vatandaşların vize işlemleri, Mısır vatandaşlarının pasaport, evlilik, doğum işlemleri gibi konsolosluk görevlerini  yerine getirmektedir. Mısır Büyükelçiliği Ankara bölge ayrımı yapıp yalnızca Ankara ve çevre illerde ikamet eden kişiler vize ve diğer konsolosluk işlemleri için başvuru yapabilmektedir. Mısır’ın Ankara’da bulunan büyükelçiliğinin konsolosluğuna başvurular hem şahsi olarak doğrudan yapılabilmekte hem de yetkili vize danışmanları aracılığıyla yapılabilmektedir. Mısır makamları turistik vize, ticari vize, öğrenci vizesi ve aile ziyareti vizesi gibi çeşitli vizeler vermekte olup yalnızca kısa süreli vizeler vermektedir. Mısır’da uzun süreli olarak kalabilmek için kısa süreli vize alıp Mısır’a giriş yaptıktan sonra Mısır’daki yabancılar şubesine oturma izni için başvuruda bulunmalısınız.

Mısır vize başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için başvuruda bulunmak istediğiniz vize türü için gerekli olan evrakları getirmelisiniz. Bununla birlikte Mısır vize başvurusunun kabul edilip vize işlemlerinin gerçekleşebilmesi için başvuracağınız vize ile ilgili ücreti de ödemeniz gerekip ücretin ödenmemesi durumunda vize işlemlerine başlanılamamaktadır. Mısır vizesi için Ankara’daki büyükelçiliğin konsolosluğuna başvuruda bulunurken vize için gereken evrakları eksiksiz ve doğru olarak getirilmesi çok önemlidir. Eksik ya da hatalı bilgi içeren evraklarla yapılan başvurular Mısır vize işlemlerinin uzaması ya da ret olarak sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Mısır Büyükelçiliği Ankara başvuru sonrasında ek evrak isteme ve mülakata çağırma yetkisine de sahiptir. Mısır makamlarının mülakata çağırması durumunda vize başvuru sahibi Mısır makamlarının belirlediği tarihte büyükelçilikte olmalıdır. Mısır vize işlemlerinin sonuçlanma süresi ise başvurulan vize türü, vize başvuru zamanı, başvurulan vize ile ilgili evrakların durumu gibi çeşitli faktörlere bağlı olup yapılması istenen Mısır seyahatinin tarihi ve Mısır vize başvurusunun tarihi bu durumlar göze önüne alınarak iyi belirlemelidir. Ankara’daki büyükelçiliğe yapılan Mısır vize başvuruları hakkında verilecek kararlara ve olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilmesine ilişkin yetki yalnızca Mısır Büyükelçiliği Ankara’ya ait olmaktadır. Mısır Büyükelçiliği Ankara yapılan vize başvurusunun sonucuna ilişkin olarak olumlu karar vermesi halinde Mısır vizesi alınabilmektedir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Mısır Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Mısır Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Mısır Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 

Mısır vizesi için vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı ve başvuru esnasında ibraz edilmelidir. Vize başvuru formu için tıklayınız.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri

Mısır Konsolosluğu ve Mısır Büyükelçiliği, Mısır’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Mısır vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Mısır temsilcilikleridir. 

Mısır Konsolosluğu ve Mısır Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Mısır vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Mısır vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Mısır Ankara Büyükelçiliği konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Mısır Ankara Büyükelçiliği’nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. 


Mısır Ankara Büyükelçiliği Vize Çıkış Süresi

Mısır vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 10 ile 15 iş günüdür.

Mısır vize başvurularınızı seyahatinizden en az 3 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti

Mısır’a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

Mısır’a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Mısır temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Mısır vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Mısır Konsolosluğu ve Mısır Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Mısır vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Mısır Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. 

Mısır vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması


gibi durumlarda Mısır vizesi başvurusu, Mısır vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Mısır Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri

Mısır Büyükelçiliği Ankara, Türkiye resmi tatil günleri ve Mısır resmi tatil günleri kapalıdır. 

1.01.2017 Yılbaşı Tatili
7.01.2017 Kıpti Noeli
25.01.2017 Tahrir Devriminin Yıldönümü / Polis Günü
16.04.2017 Kıpti Paskalyası ve Sham El Nessim
25.04.2017 Sina'nın Kurtuluşu
1.05.2017 İşçi Bayramı
26.06.2017 Ramazan Bayramı
23.07.2017 23 Temmuz Devrimi Günü / Mısır Milli Günü
2.09.2017 Kurban Bayramı Arifesi
3.09.2017 Kurban Bayramı
22.09.2017 Hicri Yılbaşı
6.10.2017 Silahlı Kuvvetler Günü
1.12.2017 Mevlid Kandili


Mısır Büyükelçiliği Ankara Görevleri 

Mısır Büyükelçiliği, Mısır’ı Türkiye’de temsil eden Mısır devletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil eder. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur. Mısır’ın Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.

Mısır Büyükelçiliği Ankara Çevresinde Gezilecek Yerler

Türkiye Mısır Büyükelçiliği Ankara’nın, Çankaya semtinde bulunmaktadır. Ankara’nın Çankaya semti Türkiye ile diplomatik ilişkileri bulunan ülkelerin temsilciliklerine ev sahipliği yapan bir semt olurken Çankaya’nın Sokak ve caddelerinde birbirinden farklı çok sayıda yabancı dil konuşulmaktadır. Mısır Büyükelçiliği Ankara Adresine, şehrin her noktasından ulaşım imkânı oldukça kolay olurken, Kızılay Meydanı yakın ve zaman geçirilebilecek bir yer. Ankara Oyuncak Müzesi, Zağfiran Hanı, Augustus Tapınağı ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise yine Mısır Konsolosluğu Ankara adresine kısa mesafededir. Ayrıca Ankara ile özdeşleşmiş olan Kuğulu Park ve Tunalı Hilmi Caddesi yine bu bölgede yer alır.

 

 
 
Mısır Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gov.eg