Mısır Konsolosluğu

Mısır Konsolosluğu ve diğer Mısır Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Mısır Vizesi ve Mısır Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Mısır'e seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Mısır İstanbul Başkonsolosluğuna ve Mısır Ankara Büyükelçiliğine aittir. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Mısır vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

Mısır Konsolosluğu İletişim Bilgileri

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu Adres: Cevdetpaşa Cad. No:12 Bebek Besiktas 34330 Istanbul

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri: 09.000-16.00

Vize Bölümü Çalışma Saatleri: 10.00-12.00 (Pazartesi-Cuma)

Ticari Bölüm Adres: Camlik CaddesiBeyaz Karanfil Sokak No. 23, 3. Levent / Istanbul

Turizm Ofisi Adres: Halaskargazi Caddesi No. 399-401,Kipman Apt. Kat 5 Daire A5 Sisli / Istanbul

Turizm Bölümü Çalışma Saatleri: 10.00-16.00 (Pazartesi-Cuma)

Kültür Ofisi Adres: Sumbul Cad . Bambu SokNo. 4 villa 763. Levent / Istanbul

Kültür Ofisi Çalışma Saatleri: 10.00-16.00 (Pazartesi-Cuma)

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, Görevlileri

Mısır'ın Türkiye'de Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’nda; Başkonsolos görevleri Konsolos ve Viskonsül tarafından yürütülmektedir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'nda “Konsolos” görevi Wafaa Mohamed El-Hadidi tarafından sürdürülmektedir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'nda “Konsolos” görevinde 17.11.2014 tarihinden bu yana Ahmed Mahmoud Abdo Ragab yer almaktadır.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'nda görev yapan Mohamed Elsayed Abdelhamid Mohamed Aly  ise “Konsolos”  görevine 19.07.2015  tarihinde başlamıştır.

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu’nda “Viskonsül” görevine ise 05.10.2015 tarihinden itibaren Sarah Mahmoud Mohamed Atteya getirilmiştir.

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu’nda “Viskonsül” unvanını 15.06.2012 tarihinden itibaren Ahmed Elsayed Bassiouny Elsayed almıştır.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'nda görev yapan Nashwa Mohamed Salaheddin Mostafa Bakr ise “Viskonsül” görevine 01.07.2013 tarihinde başlamıştır.


 
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Mısır vize işlemleri için Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunabilirler. Türkiye’de ikamet eden Mısır vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Mısır İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir. Kısa süreli Mısır vizeleri olarak kabul edilen Mısır Turistik Vizesi, Mısır Ticari Vizesi ve Mısır Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi alanına  Afyon, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Zonguldak illeri girmektedir.

 

Mısır Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Mısır vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Mısır Başkonsolosluğunda gerçekleştirebilirler.

 

Mısır İstanbul Konsolosluğu Vize Başvurusu

Mısır kısa süreli vize başvuruları Mısır Başkonsolosluğu İstanbula, Mısır Büyükelçiliği Ankaraya ve konsoloslukların yetkilendirdiği vize danışmanlık merkezlerine yapılabilmektedir. Mısır Konsolosluğunun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Mısır Turistik vize, Mısır Ticari vize ve Mısır Aile Ziyareti vize başvuruları yapılabilmektedir.  Mısır vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmış olsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Mısır Konsolosluğu’na aittir. Uzun süreli Mısır vizesi (oturum) başvuruları yalnızca Mısır Konsolosluğuna veya Mısır Büyükelçiliğine şahsen yapılmaktadır. 

 

 

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Mısır Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. 

Mısır vizesi için vize başvuru formu İngilizce olarak da doldurulabilir. Mısır vize başvuru formu için tıklayınız.

 

İstanbul Mısır Konsolosluk İşlemleri

Mısır Konsolosluğu ve Mısır Büyükelçiliği, Mısır’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Mısır vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Mısır temsilcilikleridir. 

Mısır Konsolosluğu ve Mısır Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Mısır vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Mısır vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Mısır İstanbul Başkonsolosluğu konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. 

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’ndan pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir. 

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize Çıkış Süresi

Mısır vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 10-15 iş günüdür.

Mısır vize başvurularınızı seyahatinizden en az 1 ay önce gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Mısır’a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Mısır vize ücreti; başvuran kişinin yaşı ve mesleğine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

 

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddi

Mısır’a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Mısır temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler. Mısır vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Mısır Konsolosluğu ve Mısır Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Mısır vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Mısır Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. 

Mısır vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması

gibi durumlarda Mısır vizesi başvurusu, Mısır vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

 

Mısır Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Mısır Konsolosluğu İstanbul, Türkiye resmi tatil günleri ve Mısır resmi tatil günleri kapalıdır. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'na vize işlemleri ya da konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişiler işlemlerini, Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'nun resmi tatil günlerini göz önünde bulundurmalıdır.

1.01.2017  Yılbaşı Tatili
7.01.2017  Kıpti Noeli
25.01.2017  Tahrir Devriminin Yıldönümü / Polis Günü
16.04.2017  Kıpti Paskalyası ve Sham El Nessim
25.04.2017  Sina'nın Kurtuluşu
1.05.2017  İşçi Bayramı
26.06.2017  Ramazan Bayramı
23.07.2017  23 Temmuz Devrimi Günü / Mısır Milli Günü
2.09.2017  Kurban Bayramı Arifesi
3.09.2017  Kurban Bayramı
22.09.2017  Hicri Yılbaşı
6.10.2017  Silahlı Kuvvetler Günü
1.12.2017  Mevlid Kandili


Mısır İstanbul Başkonsolosluğunun Görevleri

İstanbul Mısır Başkonsolosluğu, Türkiye ile Mısır arasında bulunan ticari ilişkileri geliştirme ve iyileştirme yönünde çalışmalarda bulunurken Mısır Konsolosluğu İstanbul diplomatik yetkiye sahip olmayan, çeşitli resmi vazife idame ettiren resmi bir Mısır temsilciliğidir. Mısır Başkonsolosluğu İstanbul ’un yetki alanları antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir.

Türkiye Mısır Konsolosluğun genel amacı ise, Türkiye ile olan ticari ilişkileri korumak, geliştirmek, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, Türkiye’deki otoriteler ile iletişim kurma, Türkiye’de bulunan Mısır vatandaşlarının ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi gelişmeleri karşısında çalışmalar sürdürmektir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

Mısır Konsolosluğu Bebek adresi, İstanbul şehrinin en güzel köşelerinden birisi olan Bebek sahilinde bulunmaktadır. Mısır Konsolosluğu İstanbul Bebek oldukça etkileyici bir konumda bulunurken konsolosluğun hizmet saatlerinde ulaşıma son derece elverişlidir. Beşiktaş ve Ortaköy’den Sarıyer yönüne doğru gitmekte olan İETT otobüsleri sizlerin Türkiye Mısır Konsolosluğu Bebek adresine ulaşmanızı sağlarken, aşağıda Türkiye İstanbul Mısır Başkonsolosluğuna ulaşmanızı sağlayacak olan bazı İETT otobüs numaraları mevcuttur.
 

 

NOT: Mısır Başkonsolosluğu İstanbul Adresi, Mısır Konsolosluğu İstanbul telefonu yukarıda bulunan bölümlerde mevcuttur. İstanbul Mısır Konsolosluğuna bu iletişim yollarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Mısır Başkonsolosluğu İstanbul, Mısır’ın İstanbul’da bulunan en resmi temsilcisi olurken Mısır hakkında iletişime geçebileceğiniz, bilgi alabileceğiniz ve Mısır seyahatinize dair bir takım prosedürleri gerçekleştirebileceğiniz resmi bir Mısır temsilciliğidir. Mısır Büyükelçiliği Ankara ise yine Mısır devletinin Türkiye’de bulunan bir başka resmi Mısır temsilcisidir. Mısır Konsolosluğu İstanbul, bölgede bulunan Mısır vatandaşları için hizmet verirken ülke vatandaşlarının tüzel kişiliklerini hak ve menfaatlerini iyileştirme yönünde çalışmalarda bulunur.

Ayrıca Mısır Konsolosluğu Bebek, Mısır vizesi işlemleri ile ilgili de hizmetler verirken, Mısır vize başvuru formu, Mısır vize ücretleri, Mısır turistik vize, Mısır ticari vize, Mısır uzun süreli ve kısa süreli vizelere dair işlemlerin, bilgi alışverişinin sürdürülebileceği resmi bir temsilciliktir. Mısır Konsolosluğu Bebek’te bulunurken şahsi Mısır vizesi başvuruları yapılmakta olup aynı zamanda Mısır vize işlemleri için çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığıyla da vize başvurularında bulunulabilecektir. Türkiye Cumhuriyeti 45 yaş üzeri vatandaşlar için geçerli olan Mısır kapı vizesi uygulaması ise artık geçerli bir uygulama değildir.

 

Mısır Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Değildir!