Mısır Aile Birleşimi

Mısır Aile Birleşimi

Mısır aile birleşimi için ilk olarak başvuru sahibi Türkiye'den Mısır kısa süreli vize başvurusu yapmalıdır. Kısa süreli Mısır vizesiyle Mısır'a giriş yapan kişi, Mısır’da ikamet iznini almış kişi Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne giderek gerekli belgelerle aile birleşimi başvurusunda bulunabilir. Mısır aile birleşimi başvurusu için gerekli asgari belgeler eş veya çocuğa ait tercümeli, onaylı doğum kayıt belgesi, evlilik kayıt belgesi ve sabıka kaydıdır. Bu belgelerin dışında Mısır yabancılar şubesinin kişinin durumuna ve uyruğuna göre talep edeceği ek evraklar olabilir, güncel evrak listesi için başvurudan önce ilgili birimle irtibata geçilmelidir.

Aile Birleşimi nedeniyle oturum izni başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ilk olarak Mısır Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Türkiye’den yapılacak vize başvuru dosyasına beyaz fon üzerine, son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, geçerlilik süresi en az 6 ay olan ve en az iki adet boş sayfası olan pasaport, ulusal nüfus cüzdanı fotokopisi, Mısır’da ikamet eden kişi (eş, ebeveyn) Türkiye’den aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunan kişiye sponsor olacaksa sponsorun Mısır’daki ikametgahının bağlı olduğu Belediye Birimi tarafından verilecek kayıt belgesi eklenmelidir. Babası Mısır vatandaşı olan çocuğa ve Mısır vatandaşı olan biriyle resmi evlilik gerçekleştirmiş kişiye şart koşulan ikamet süresini tamamlamalarının ardından vatandaşlık hakkı tanınmaktadır.

Evlilik Yolu ile Mısır Aile Birleşimi

Mısır vatandaşı olan biriyle evlilik gerçekleştirmiş kişi gerekli belgeleriyle birlikte Mısır’da ilgili birime başvuru yapmalıdır.  Mısır vatandaşıyla evlenen yabancı uyruklu kişi aile birleşimi ile Mısır vatandaşlığına geçmek istiyorsa resmi olarak gerçekleştirilmiş evliliğin üzerinden  başvuru tarihinden itibaren 2 yıl geçmiş olmalıdır. Evlilik yoluyla aile birleşimi gerçekleştirecek yabancı ülke vatandaşı söz konusu süre içerisinde yasal olarak Mısır’da ikamet etmiş olmalıdır.  Aile Birleşimi talebi için başvuruda bulunacak kişi kadınsa aile birleşimi için gerekli evrakları toparlamalı, evrak teslimi için randevu tarihi almalıdır. Başvuruda bulunan kadın randevu gününde Yabancılar Şube’de kocasının refakati eşliğinde aile birleşimi talep formunu doldurmalıdır.  Aile Birleşimi için gerekli evrak listesi aşağıdaki gibidir:

  • Onaylı evlilik sözleşmesi.
  • Başvuru sahibi kadının eşinin ve babasının doğum belgeleri.
  • Başvuru sahibinin dört fotoğrafı.
  • Pasaport fotokopisi.
  • Doğum Belgesi.

 Aile birleşimi sebebiyle oturma izni ve daha sonrasında vatandaşlık hakkı talebinde bulunacak kadının çocuğu varsa çocuğun doğum belgesinin ibraz edilmesi gerekmekte, pasaportunun son on (10) yıl içinde çıkarılmış olması ve pasaportun herhangi bir deformasyona uğramamış olması gerekmektedir. Vatandaşlık yasası gereğince aile birleşimi talebi Mısır Yabancılar Şubesi’ne bireysel başvuru ile gerçekleştirilmektedir. Mısır’a yararlı olabilecek bir uzmanlık alanına sahip olan kişilere Mısır vatandaşlığına geçiş için öncelik tanınmaktadır. Yabancı ülke vatandaşı olan eş başvurusunu eksiksiz ve gerçeği yansıtan beyanlarla tamamladıktan iki yıl sonra Mısır vatandaşlığına geçebilir. Bu iki yıl içinde ve devam eden vatandaşlık sürecinde Mısır vatandaşı olan kocanın hayatta olması ve çiftin evliliğinin devamını sağlaması gerekir. Başvuruyu sorunsuz tamamlayan kadına 1975 tarihli Mısır vatandaşlık yasası gereğince evlilik sebebiyle Mısır vatandaşlığı hakkı tanınır. Mısır’da beş yıl kesintisiz ve resmi olarak ikamet kişiler vatandaşlığa kabul edilir. Mısır’da beş yıl kesintili olarak ikamet etmiş, ikamet süresi başka ülkelerde de ikamet etmiş kişiler için süre 6 yıla çıkmaktadır. 

Mısır Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Değildir!