Mısır Oturum ve Çalışma İzni

Mısır Oturum ve Çalışma İzni

Mısır kültürünü tanımak için turistik, ticari, geçici çalışma amacıyla, aile/akraba ziyareti fark etmeksizin Mısır Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize prosedürüne tabi tutmuştur.  Mısır vizesi kişiye sınırlı bir süre Mısır’da ikamet izni tanımaktadır. Mısır ikamet izni ile Mısır oturum izni aynı değildir. Mısır için bir (1), üç (3), beş (5) yıllık süreli ikamet vizesine başvurabilirsiniz.  Mısır’a oturum izinleri çoğunlukla bir yıllık verilir. Bir yılın sonunda ikamet süresi Mısır’da kalmanızı gerektiren gerekçeleri destekleyici belgeleri ibraz ederek Mısır ikamet izni süresi uzatılabilmektedir. Mısır’a giriş yaptıktan sonra bir yıllık geçerli bir pasaportlayabancılar ofisinde yapılabilecek bir yıllık ikamet vizesi başvurusu yapılmalıdır. Yabancılar ofisi size gerekli başvuru materyallerini tedarik edecektir. Birçok ülkede çalışma vize kategorileri bulunmaktadır, fakat Mısır’da çalışmak isteyen yabancılar için sadece bir çalışma vize kategorisi bulunmaktadır.

İş toplantıları, seminer, konferans gibi kısa süreli proje bazlı işler için kısa süreli (90 günü aşmayan) vize yeterli olurken; Mısır’da uzun süreli (3 aydan fazla) çalışma izni için uzun süreli Mısır oturum izni gerekmektedir.  İlk olarak Mısır oturum izni için başvuru sahibi kendisine istihdam sağlayacak işin kapsamını belirtir iş sözleşmesine sahip olmalıdır.  Mısır çalışma vize başvuru evrakları her meslek ve mesleki yeterlilik için farklılık gösterebilmektedir. Mısır’a imzaladığı iş sözleşmesi kapsamında çalışmak için gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Mısır’da gerçekleştireceği faaliyetin kamu güvenliğine uygun olduğunu içerir dilekçesini de gerekli birimlere ibraz etmelidir.

Mısır çalışma izni başvurusu şahsen yapılmalıdır. Mısır’a uzun süreli iş için (en az 1 yıllık iş sözleşmesi), geçici işçi (1 yıldan az iş sözleşmesi), sezonsal işçiler, özel bir iş yerinde geçici işçi olarak çalışılması fark etmeksizin tek bir çalışma vizesine başvuruda bulunabilirler. Mısır çalışma vizesi sonuçlanma süresi ekseriyetle 10 ila 21 iş günü arasında değişmektedir.  45 yaş altı vatandaşlar için Mısır vizesi işlemleri uzun sürede sonuçlanabilmektedir. 45 yaş altında olan kişiler Mısır ticari vizeleri 10 ile 15 gün arasında değişmektedir. Mısır ticari vize, Mısır geçici çalışma vizesi, Mısır çalışma vizesi hakkında verilecek kararlar Mısır Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Mısır çalışma vizesi ile Mısır ticari vizesi evrak listesi farklılık gösterebilmektedir. Mısır kısa süreli vize evrak listesi aşağıdaki gibidir;

1 - Vize talep dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben yazılmış kişinin Mısır seyahatinin amacı ve tarihlerini belirten kaşe ve ıslak imzalı)

2 - Pasaport

3 - Kimlik fotokopisi

4 – Beyaz fon üzerine çekişmiş, başvuru sahibinin son halini yansıtan 2 adet biyometrik fotoğraf

5 – Mısır’daki şirketten alınmış kaşeli ve imzalı davetiye.

Mısır’a giriş yaptıktan sonra uzun süreli çalışma vizesi için en yakın İnsan Kaynakları ve Eğitim Bürosu’na (Kahire’de Tahrir Meydanı’ndaki Mugamma’da bulunur) aşağıdaki evraklar ibraz edilmelidir:

 • Mısır’da ikamet süreniz boyunca geçerliliği olan Pasaport.
 • 7 adet vesikalık fotoğraf.
 • İşverenle karşılıklı imzalanmış iş sözleşmesinin iki nüshası.
 • Vergi kimliği kartınızın iki kopyası (Manpower Bakanlığı yetkililerinden bilgi alınabilir)
 • Akademik niteliklerin iki kopyası (Varsa Türkiye’deki lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri, eğitim sertifikaları, daha önceki işverenlerden ve/veya öğretim görevlilerinden alınmış referans mektupları)
 • İşverenden temin edilecek ticaret sicilinin bir kopyası
 • Mısır’da uzmanlık alanınıza dair bir iş yerinde çalışacağınızı gösterir yetkinlik belgeleri nüshaları (her ihtimale karşı orijinal belgeler de başvuru sahibinin yanında bulunmalıdır.)
 • İşverenden neden bir Mısır Vatandaşını değil de bir yabancı ülke vatandaşını tercih ettiğini açıklayan bir mutabakat mektubu
 • Eğer varsa işvereninizden sponsor yazısı
 • HIV / AIDS test sonuç belgesi
 • Mısır Devlet Güvenlik Hizmetinden onay, ulusal güvenlik veya kamu güvenliği için bir tehdit oluşturmadığınızı gösterir belge (İşgücü ve Eğitim Dairesi bünyesindeki bölüm aracılığıyla elde edilebilir.)
 • Kayıt ücreti

Mısır Öğrenci Vizesi

Mısır öğrenci vizesi için eğitim süreniz bittikten sonra Mısır’dan ayrılma tarihinizden sonra en az altı (6) ay geçerli pasaportunuzun bulunması gerekir. Kısa süreli bir eğitim planı olan öğrenci Mısır’a kısa dönemli vize ile giriş yapmalıdır. Mısır’a öğrenci vizesiyle giriş yaptıktan sonra yedi gün içinde öğrencinin adını ve ikametini en yakın yerel Emniyet Müdürlüğü’ne kaydettirmesi gerekir.  Mısır’daki Emniyet Müdürlüğü’nden eğitim alınan

kurumdan alınacak öğrenci belgesi ve pasaport fotokopisinin de ibrazı istenebilir. Mısır vizesi, vize süresi dahilinde Mısır’da geçici ikamet izni sunar. Mısır Konsolosluğu belirli özelliklere göre (öğrenci, iş) izin verebilir veya hariç tutulabilir. Mısır vize başvurusunu sonuçlandırma yetkisi yalnızca Mısır Konsolosluğuna aittir. 

Mısır Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Değildir!