Mısır Vizesi

Mısır Devleti’ne seyahat etmeyi planlayan T.C. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Mısır vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, Mısır’a 90 gün süre ikameli seyahatlerinde Mısır vizesinden muaftırlar. Mısır’a seyahat amacına göre; Mısır Turistik Vize, Mısır Ticari Vize, Mısır Aile Ziyareti Vizesi, Mısır Öğrenci Vizesi kategorilerinde kısa süreli Mısır vizesi başvurusu, Mısır Türkiye dış temsilciliklerine ve Mısır vize başvurularını kabul eden Vize Danışma Merkezlerine yapılabilmektedir. Mısır Konsolosluğu Bebek’te, Mısır Büyükelçiliği Ankara ise Kavaklıdere semtinde hizmet vermektedir.

Mısır vize işlem başvurusunda en önemli resmi belge olan Mısır Vize Başvuru Formu; Mısır vize talebinde bulunan kişi hakkında resmi makamların bilgi edinebilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye'den yapılan başvurularda form Türkçe doldurulabilmekte olan başvuru formu, eksiksiz olmalı ve gerçeği yansıtan beyanlar içermelidir. Mısır Konsolosluğu, Mısır vize başvuru sahiplerinin, başvuru sırasında sundukları evrakların; kişisel durumlarını net bir şekilde açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Çalışma durumu, eğitim durumu, finansal durum ve akar/gelir mal varlığını kanıtlayıcı belgelerin beyanı istenmektedir. Mısır Konsolosluğu, Mısır vize işlemleri için başvuruda bulunmak isteyen Türk vatandaşları veya T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklu vatandaşların, Mısır’a seyahatlerinden en az 1 ay öncesinde işlemlere başlaması gerektiği konusunda uyarıda bulunmaktadır. Mısır vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin pasaportlarının geçerlilik süresi Mısır seyahati dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olmalıdır. 10 yıldan eski, yırtık ve yıpranmış pasaportla yapılan başvuruları, Mısır Konsolosluğu geri çevirmektedir. Mısır vizesi basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması Mısır’a seyahat etmek isteyen  20 yaş altı veya 45 yaş üstü kişiler için geçerli olan Mısır Kapı Vizesi uygulaması, 2013 yılından itibaren artık geçerliliği kalmadığını hatırlatırız.

Mısır Vizesi Ücreti?

Mısır vize ücreti seyahatinizin süresine, tek ve çift girişli vize talebine göre, belirli durumlarda seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Mısır vize ücretlerini seyahatinizin içeriği ve tarih aralıklarını belirlerken; Mısır Konsolosluğunun belli aralıklarla yaptığı vize ücretlerindeki düzenlemeleri kontrol etmelidirler. 

 

Mısır Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Mısır vize işlem prosedürü, beyan edilen başvuru dosyasının eksiksiz sunulması halinde ortalama 10-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre konsolosluk yetkililerinin ek evrak, ek süre talebinde bulunması durumunda Mısır vize işlemlerinin sonuçlanma süreci uzayabilmektedir. Mısır vizesinin çıkış süresi yaşa bağlı olarak da değişebilmektedir. 45 yaş altı ve 45 yaş üstü kişilerin vize işlem sürelerinin sonuçlanması farklılık içerebilir 

Mısır Vize Reddi

Mısır’a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine dair karar yetkisi yalnızca Mısır diplomatik temsilciliklerine aittir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığına dikkat edilmektedir. Mısır vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Mısır Konsolosluğu ve Mısır Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Mısır vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Mısır Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. 

Mısır vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması

gibi durumlarda Mısır vizesi başvurusu, Mısır vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Mısır Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Değildir!