Mısır Turistik Vizesi

Mısır Turistik Vize

Mısır turistik vize, Mısır’a turistik gerekçe ile gidecek olan kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Umuma mahsus pasaport sahipleri turistik seyahat için gerçekleştirmek istedikleri süreleri fark etmeksizin Mısır’a giriş öncesinde Mısır turist vizesi almalıdırlar. Mısır turistik vize kısa süreli bir vize olup Maksimum 90 gün olarak verilmektedir. Mısır turist vizesi için son 10 yıl içerinde alınmış pasaportlar kullanılmalı, pasaportta Mısır vizesinin işlenmesi için en az iki adet iki boş sayfa bulunmalı ve Mısır seyahati sonrası en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Turistik vize için Mısır’dan davetiye yazısının alınmasına ise gerek yoktur. 45 yaş üstü ve 17 yaş altı Türk vatandaşları turistik seyahat için yalnızca kapıda vize alabilmekte olup Türkiye'deki Mısır Konsolosluklarında vize alamaktadır. Bu uygulama sadece 45 yaş üstü ve 17 yaş altındaki vatandaşlar için geçerli olup diğer yaşlarda olan Türk vatandaşları Mısır turistik vizeyi sınır kapısı yerine Mısır Konsolosuğundan alabilmektedir. Mısır Turistik Vize için Türkiye’deki Mısır Konsolosluklarına başvuruları şahsen veya Mısır vize işlemleri için çalışmalar yürüten danışman firmalar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Resmi pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 90 günü geçmeyen seyahatler için Mısır vizesinden muaf olup turistik seyahat olarak vize almalarına gerek yoktur.

Mısır Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır turist vizesi almak için vizeyi veren yetkili Mısır makamlara başvuruda bulunmak gerekmektedir. Türkiye’de Mısır Turist vizesi Mısır Başkonsolosluğu İstanbul veya Mısır Büyükelçiliği Ankara’ya başvuruda bulunarak alınır.  Mısır Başkonsolosluğu İstanbul için bölge ayrımı olmayıp Türkiye’deki her illerde ikamet eden kişilerin başvuruları kabul edilirken Mısır Büyükelçiliği Ankara’da ise bölge ayrımı olup Ankara ve çevre illerde ikamet eden kişilerin başvuruları kabul edilmektedir. Mısır turistik vize için bu yetkili makamlara başvurular doğrudan olarak yapılabildiği gibi Mısır vize işlemleri için sizlere danışmanlık etmekte olan kurumlar aracılığıyla da yapılabilir. Mısır turist vizesi almak için yetkili Mısır makamlarınca istenen evrakları eksiksiz ve doğru olarak getirip turistik vize için gereken ücreti ödemelisiniz. Eksik ve yanlış olan evraklarla yapılan başvurular vize işlem sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca, Mısır Konsolosluğu gerek görmesi halinde sizden ek evrak isteyebilir veya mülakata çağırabilmektedir. Mülakat olması durumunda Mısır Konsolosluğu’nun belirttiği tarihte konsoloslukta bulunmalısınız. Mısır turistik vize uyum koşullarını başarılı bir şekilde tamamlayıp konsolosluğun vize işlemlerini olumlu olarak sonuçlandırması durumunda Mısır turist vizesini alabilirsiniz.

Mısır Turist Vizesi Evrakları

Mısır turist vizesi evrakları aşağıda belirtilmektedir.

1. Mısır vize başvuru formu (Eksiksiz olarak doldurulmuş, başvuru sahibinin seyahat tarihlerini belirten, seyahat amacı ve Mısır’daki konaklanacak yere dair bilgiler, ibraz edilmiş, başvuru sahibinin imzasının olduğu)

2. Pasaport  (Seyahat sonrası az 6 ay geçerliliği olan, son 10 sene içinde çıkartılmış, Mısır vize basım işlemleri için en az 2 boş sayfası mevcut)

3. 2 tane biyometrik fotoğraf (beyaz arka fonlu, kişinin güncel halini temsil eden, deforme olmamış, rötuşsuz)

4. Vize talebi dilekçesi (Mısır konsolosluğu/elçiliğine hitaben, vize başvuru sahibinin Mısır seyahat tarihlerini, konaklama bilgilerini içeren vize süresi bitmeden ülkeden ayrılacağını taahhüt eden, ıslak imzalı)

5. Otel rezervasyonu (Vize için başvuran şahsın Mısır’da bulunacağı süredeki konaklama bilgilerini içeren)

6. Uçak bileti rezervasyonu (Vize için başvuran şahsın Mısır'a giriş ve çıkış tarihi bilgilerini destekleyen)

7. Pasaportun kimlik bilgilerini içerdiği kısmın fotokopisi

8. Nüfus cüzdanı fotokopisi 

 

Mısır turistik vize için gerekli evraklar başvuran şahsın çalışan ve öğrenci olması gibi farklı durumda olması, başvuran şahsın uyruğuna göre değişebilmekte olup turistik vize başvurusu için gereken evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekmektedir. Eksik veya doğru olmayan evrak teslimi vize işlemlerinin uzaması veya ret ile sonuçlanmasına yola açabilmektedir. Mısır Konsolosluğu gerek görmesi durumunda vize başvurusu sonrası ek evrak isteme yetkisine sahiptir.

Öğrenci olarak Mısır Turist Vizesi

Öğrenci pozisyonundaki kişiler Mısır’a eğitim amaçlı gitmelerinin dışında turistik olarak da gidebilmektedir. Eğitim yerine turistik amaçla gidecek öğrencilerin Mısır turist vizesi alması gerekip öğrenci için turistik vizeye yönelik uygulanan prosedürler diğer durumda olan kişiler için uygulanan prosedürler arasında farklılıklar olmaktadır. Mısır turist vizesi için öğrencilerden istenen bazı evraklar diğer kişiler için istenen evraklarla aynı olmakla birlikte bazıları diğer kişiler için istenen evraklardan farklı olmaktadır. Öğrenci olarak yapılacak Mısır turist vizesi başvurusunda bütün kişilerde istenen temel evrakların yanında orijinal ve güncel tarihli öğrenci belgesi, öğrenci reşitse kendisinin reşit değilse sponsorunun yeterli miktarda bakiyeyi gösteren banka hesap özeti, öğrencinin sponsorunun bağlı olduğu şirket tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış dilekçe getirmelidir. Eksik evrakların Mısır turist vizesi işlemlerini olumsuz etkileyebileceği ve konsolosluğun gerekli görmesi halinde ek evrak isteyebileceği unutulmamalıdır. Öğrencilerin Mısır turist vizesi için ödeyeceği vize için başvuran diğer durumdaki kişilerle aynı olabileceği gibi farklı da olabilmektedir. Öğrenciler için istenen Mısır turist vizesi ücreti hakkında güncel bilgi için başvuru tarihine yakın bir tarihte ücret bilgisini almanız tavsiye edilir.

Mısır Turistik Vize Başvuru Formu

Mısır turistik vize için başvuran bütün şahıslardan öğrenci, çalışan, ev hanımı, emekli gibi durumlarda olması fark etmeksizin Mısır turistik vize başvuru formunun evrak olarak verilmesi istenmektedir. Mısır turistik vize başvuru formu, direk olarak yapılan şahsi başvurularda konsolosluklardan alınabildiği gibi Mısır vize işlemleri için sizlere danışmanlık etmekte olan kurumlar aracılığıyla da alınabilmektedir. Mısır vize başvuru formu Türkçe olarak da yazılmış olup formu Türkçe veya İngilizce olarak doldurabilirsiniz. Formda yer alan bilgiler okunacak bir şekilde  eksiksiz olarak doldurmalı ve bilgiler gerçeği yansıtmalıdır. Böyle olmaması durumunda Mısır vize işlemleri süresi uzayabilmekte veya Mısır turistik vize başvurunuz ret ile sonuçlanabilmektedir. Ayrıca, Mısır turistik vize başvuru formunun imza bölümüne başvuran şahsın imzasının da olması gerekmekte olup, başvuran şahsın imzası olmayan formlarla Mısır vize başvurusu geri çevrilmektedir.

Mısır Turistik Vize Dilekçe

Mısır turistik vize için dilekçe, vize başvurusu için gerekli olan evrakların arasında yer almaktadır. Mısır turistik vize başvurusu için yazılacak dilekçe ile ilgili istenen özellikler başvuran şahsın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Başvuran şahıs çalışan ise dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılıp şirket kaşesi bulundurmalı, işveren tarafından yazılıp işverenin ıslak imzasını bulundurmalı, vize başvuru sahibinin seyahat amacı, tarihi, ve sponsoru belirtilmelidir. Başvuran şahıs öğrenci ise dilekçe öğrenciye sponsor olan kişinin bağlı olduğu şirketinin antetli kağıdına yazılıp şirket kaşesi ve ıslak imza olmalı, sponsorun yakınlık derecesi ve öğrenciye sponsor olacağı belirtilmelidir. Bütün dilekçeler konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır. Mısır turistik vize için başvurmadan önce durumunuza göre hazırlamanız gereken dilekçenin özellikleri hakkında bilgi edinip konsoloslukça istenen özelliklere göre dilekçeyi yazmalısınız.

Mısır Turistik Vize Ücreti

Mısır turistik vize ücreti başvuranın durumuna, uyruğuna, vize başvuru tarihine bağlı olup ücretler bu şartlara göre değişebilmektedir. Çalışan veya öğrenci olarak farklı durumlarda olan kişilerden farklı ücretler istenebilmektedir. Ayrıca, turistik vize için başvuran şahsın Türk vatandaşı olmaması da farklı ücret ödemesine etki eden bir faktördür. Mısır turistik vize için gereken ücret miktarı her süre aynı kalmayıp belirli zaman dilimlerinde güncellenebilmektedir. Mısır turistik vize ücreti hakkında bilgi için durumuza ve uyruğunuza göre belirtilen vize ücretleri hakkında bilgi alınmalı ve güncel bilgi için de Mısır vize başvuru tarihine yakın bir tarihte bilgi alınmalıdır.

Mısır Turistik Vizesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Sharm El Sheikh için vize gerekiyor mu?

Sharm El Sheikh Mısır’da bulunup Mısır’ın diğer toprakları için uyguladığı vize prosedürleri geçerlidir. Bu sebeple Sharm El Sheikh için de vize gereklidir.

Turistik seyahatler için Mısır’a vize gerekiyor mu?

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları Mısır’a turistik seyahat için vize almaları gerekmektedir.

Mısır turist vizesi ne kadar sürede çıkar?

Mısır turist vizesi için işlem süresi ortalama 10-15 iş günü olmaktadır. Vize için işlem süresi başvuran şahsın 45 yaşın üstünde veya altında olmasına göre  değişebilmektedir.

Mısır turistik vizesi ücreti ne kadar?

Mısır turistik vize ücreti başvuru tarihine, başvuran şahsın uyruğuna ve durumuna göre değişebilmektedir. Mısır turistik vizesi hakkında güncel bilgi için vize başvuru tarihinize yakın bir tarihte bilgi almanız önerilir.

45 yaş üstü Türk vatandaşları kapıda Mısır vizesi alabilir mi?

45 yaş üstü ve 17 yaş altı Türk vatandaşları kapıda Mısır vizesi alabilmektedir. Bununla birlikte bu kişiler Mısır vizesi için Türkiye'deki Konsolosluklara başvuruda bulunamamaktadır. Dolayısıyla bu kişiler Mısır vizesi alabilmek için Mısır sınır kapısında başvuruda bulunmalıdır.

Yeşil pasaportu ile Mısır’a turistik seyahat için vizesiz gidebilir miyim?

Yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyen seyahatler için Mısır vizesi almaktan muaf olup turistik seyahat için Mısır’a vizesiz gidebilmektedir.

Hızlı Mısır vizesi alımı için özel bir uygulama var mı?

Hayır, Mısır vizesini hızlı almak için özel bir uygulama yoktur. Konuya dair bilgiyi teyit etmek için Mısır Konsolosluğu ile iletişime geçiniz.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Mısır Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Ziyaret ettiğiniz misirkonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk veya büyükelçiliğin resmi sitesi ile ilgisi olmayıp sitede bulunan bilgilerin resmiyeti yoktur. Bu site vize uzmanlarının birikimlerine göre kurulmuş olup insanlara faydalı olmayı amaçlamıştır. Knight SP, Google optimizasyon tekniklerinden yararlanarak farklı internet alan adları alan bir şirkettir. Şirket, bu alan adları aracılığıyla bilgiler sağlayarak  turizm, danışma gibi çeşitli firmalara reklam sağlayıp bu firmalar ile stratejik ortaklıklar kurmaktadır. Bu web sitesinde bulunan bilgilerin yanlış olduğunu görmeniz durumunda güncelleme ve bildirim için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.

Gaziantep’te ikamet edenler Mısır turistik vize için nereye başvuruda bulunmalıdır?

Gaziantep’te ikamet eden kişiler Mısır turistik vize için bölge ayrımı olmadan Türkiye'deki Mısır Konsolosluklarına yapabilirler.

Türkiye’de Mısır turist vizesi nereden alınır?

Türkiye’de Mısır turist vizesi Mısır Başkonsolosluğu İstanbul veya Mısır Büyükelçiliği Ankara’ya başvuruda bulunarak alınır. İstanbul’daki başkonsolosluk için bölge sınırlaması yok olup, Ankara’daki büyükelçilik için bölge sınırlaması vardır.

 

 

Mısır Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.mfa.gov.eg