Mısır Oturum ve Çalışma İzni

Mısır Oturum ve Çalışma İzni

Mısır kültürünü tanımak için turistik, ticari, geçici çalışma amacıyla, aile/akraba ziyareti fark etmeksizin Mısır Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize prosedürüne tabi tutmuştur. Mısır vizesi kişiye sınırlı bir süre Mısır'da ikamet izni tanımaktadır. Mısır için bir (1), üç (3), beş (5) yıllık süreli ikamet vizesine başvurabilirsiniz. Mısır'a oturum izinleri çoğunlukla bir yıllık verilir. Bir yılın sonunda ikamet süresi Mısır'da kalmanızı gerektiren gerekçeleri destekleyici belgeleri ibraz ederek Mısır ikamet izni süresi uzatılabilmektedir. Mısır'a giriş yaptıktan sonra bir yıllık geçerli bir pasaportla yabancılar ofisinde yapılabilecek bir yıllık ikamet vizesi başvurusu yapılmalıdır. Yabancılar ofisi size gerekli başvuru materyallerini tedarik edecektir. Birçok ülkede çalışma vize kategorileri bulunmaktadır, fakat Mısır'da çalışmak isteyen yabancılar için sadece bir çalışma vize kategorisi bulunmaktadır.

İş toplantıları, seminer, konferans gibi kısa süreli proje bazlı işler için kısa süreli (90 günü aşmayan) vize yeterli olurken; Mısır'da uzun süreli (3 aydan fazla) çalışma izni için uzun süreli Mısır oturum izni gerekmektedir. İlk olarak Mısır oturum izni için başvuru sahibi kendisine istihdam sağlayacak işin kapsamını belirtir iş sözleşmesine sahip olmalıdır. Mısır çalışma vize başvuru evrakları her meslek ve mesleki yeterlilik için farklılık gösterebilmektedir. Mısır'a imzaladığı iş sözleşmesi kapsamında çalışmak için gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Mısır'da gerçekleştireceği faaliyetin kamu güvenliğine uygun olduğunu içerir dilekçesini de gerekli birimlere ibraz etmelidir.

Mısır çalışma izni başvurusu şahsen yapılmalıdır. Mısır'a uzun süreli iş için (en az 1 yıllık iş sözleşmesi), geçici işçi (1 yıldan az iş sözleşmesi), sezonsal işçiler, özel bir iş yerinde geçici işçi olarak çalışılması fark etmeksizin tek bir çalışma vizesine başvuruda bulunabilirler. Mısır çalışma vizesi sonuçlanma süresi ekseriyetle 10 ila 21 iş günü arasında değişmektedir. 45 yaş altı vatandaşlar için Mısır vizesi işlemleri uzun sürede sonuçlanabilmektedir. 45 yaş altında olan kişiler Mısır ticari vizeleri 10 ile 15 gün arasında değişmektedir. Mısır ticari vize, Mısır geçici çalışma vizesi, Mısır çalışma vizesi hakkında verilecek kararlar Mısır Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Mısır çalışma vizesi ile Mısır ticari vizesi evrak listesi farklılık gösterebilmektedir.

Mısır Kısa Süreli Vize Evrak Listesi

 1. Vize talep dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben yazılmış kişinin Mısır seyahatinin amacı ve tarihlerini belirten kaşe ve ıslak imzalı)
 2. Pasaport
 3. Kimlik fotokopisi
 4. Beyaz fon üzerine çekişmiş, başvuru sahibinin son halini yansıtan 2 adet biyometrik fotoğraf
 5. Mısır'daki şirketten alınmış kaşeli ve imzalı davetiye.

Mısır'a giriş yaptıktan sonra uzun süreli çalışma vizesi için İşgücü ve Göç Bakanlığı'na (Kahire'de Tahrir Meydanı'ndaki Mugamma'da bulunur) aşağıdaki evraklar ibraz edilmelidir:

 1. Mısır'da ikamet süreniz boyunca geçerliliği olan Pasaport.
 2. 7 adet vesikalık fotoğraf.
 3. İşverenle karşılıklı imzalanmış iş sözleşmesinin iki nüshası.
 4. Vergi kimliği kartınızın iki kopyası (İşgücü ve Göç Bakanlığı yetkililerinden bilgi alınabilir)
 5. Akademik niteliklerin iki kopyası (Varsa Türkiye'deki lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri, eğitim sertifikaları, daha önceki işverenlerden ve/veya öğretim görevlilerinden alınmış referans mektupları)
 6. İşverenden temin edilecek ticaret sicilinin bir kopyası
 7. Mısır'da uzmanlık alanınıza dair bir iş yerinde çalışacağınızı gösterir yetkinlik belgeleri nüshaları (her ihtimale karşı orijinal belgeler de başvuru sahibinin yanında bulunmalıdır.)
 8. İşverenden neden bir Mısır Vatandaşını değil de bir yabancı ülke vatandaşını tercih ettiğini açıklayan bir mutabakat mektubu
 9. Eğer varsa işvereninizden sponsor yazısı
 10. HIV / AIDS test sonuç belgesi
 11. Mısır Devlet Güvenlik Hizmetinden onay, ulusal güvenlik veya kamu güvenliği için bir tehdit oluşturmadığınızı gösterir belge (İşgücü ve Eğitim Dairesi bünyesindeki bölüm aracılığıyla elde edilebilir.)
 12. Kayıt ücreti

Mısır Öğrenci Vizesi

Mısır öğrenci vizesi için eğitim süreniz bittikten sonra Mısır'dan ayrılma tarihinizden sonra en az altı (6) ay geçerli pasaportunuzun bulunması gerekir. Kısa süreli bir eğitim planı olan öğrenci Mısır'a kısa dönemli vize ile giriş yapmalıdır. Mısır'a öğrenci vizesiyle giriş yaptıktan sonra yedi gün içinde öğrencinin adını ve ikametini en yakın yerel Emniyet Müdürlüğü'ne kaydettirmesi gerekir. Mısır'daki Emniyet Müdürlüğü'nden eğitim alınan kurumdan alınacak öğrenci belgesi ve pasaport fotokopisinin de ibrazı istenebilir. Mısır vizesi, vize süresi dahilinde Mısır'da geçici ikamet izni sunar. Mısır Konsolosluğu belirli özelliklere göre (öğrenci, iş) izin verebilir veya hariç tutulabilir. Mısır vize başvurusunu sonuçlandırma yetkisi yalnızca Mısır Konsolosluğuna aittir.

Mısır Oturum ve Çalışma İzni Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mısır çalışma vizesi için Türkiye'de başvurular yapılabilir mi?

Mısır çalışma vizesi için uzun süreli bir vize olup oturma izninin alınması gerekliliğini içermektedir. Bu sebeple, Mısır çalışma vizesi için kısa süreli Mısır giriş vizesi aldıktan sonra Mısır'daki İşgücü ve Göç Bakanlığı'na başvurulması gerekmektedir.

Mısır yabancılar ofisi oturma izni için belge istemekte midir?

Kısa süreli Mısır vize başvurusu için gerekli evrakları verip vize işlemleri sonrası yetkili Mısır dış temsilciliklerinden Mısır vizesini aldıktan sonra Mısır'ın yabancılar ofisi de oturma izni için belgeler istemektedir. Mısır'da iken oturma izni için başvuruda bulunmadan önce Mısır'daki durumunuza göre sizden istenen gerekli evraklar hakkında bilgi almanız önerilir.

Mısır oturma izni için nereye başvurulmalıdır?

Mısır oturma izni için Mısır Yabancılar Şubesi'ne başvurular yapılmalıdır. Bunünla birlikte başvuru öncesi de Mısır'da bulunduğunuz bölgenin emniyet müdürlüğüne Mısır'a giriş sonrası ilk yedi gün içinde adres kaydı yapılmalıdır.

Mısır oturma izni için Mısır'da kaç gün içinde başvurulmalıdır?

Mısır oturma izni için yabancılar şubesine Mısır'a giriş sorası ilk 30 gün içinde başvurulması gerekmektedir.

Mısır oturma izni alımını gerektirmeden Mısır'da en fazla kaç gün sürede kalınabilir?

Oturma izni almanıza gerek olmadan Mısır'daki kalış süreniz en fazla 90 gün olabilmektedir.

Mısır Devleti çalışma pozisyonu ve şartlarına göre farklı çalışma vizeleri veriyor mu?

Mısır Devleti tek tip çalışma vizesi verip çalışma pozisyonu ve şartları için farklı çalışma vizeleri uygulanmamaktadır.

Mısır çalışma vizesi kaç günlük süre içinde çıkar?

Başvurular için gereken evrakların eksik ve doğru olarak teslimi ve oturma izni işlemlerinin sorunsuz olarak gerçekleşmesi halinde Mısır çalışma vizesinin veriliş süresi ortalama 10 -21 iş günü olmaktadır. Ancak Mısır'da bulunduğunuz duruma göre başvuru sırasında veya sonrasında yabancılar şubesinin istediği evraklar veya şubenin yoğun olması gerekçesiyle oturum izni için işlem süresini etkileyebilmektedir.

Mısır oturum ve çalışma izni için HIV belgesi isteniyor mudur?

Mısır oturum ve çalışma izni için HIV belgesi normalde istenmekte olup başvuru sahibinin farklı bir durumda olması halinde HIV belgesi alması gerekmeyebilmektedir. Konu ile ilgili bilgi hakkında daha net bilgi için Mısır Konsolosluğu veya Mısır Büyükelçiliği ile iletişime geçiniz.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com'a ait görünüyor. Mısır Konsolosluğu'nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Gördüğünüz misirkonsoloslugu.com sitesi konsolosluk ya da büyükelçiliğin resmi sitesi olmayıp okuduğunuz bilgileri resmiyeti yoktur. Bu web sitesi vize çalışanlarının sahip olduğu tecrübelerden yola çıkarak düzenlenmiş olup insanlara faydalı olmayı amaç edinmiştir. Knight SP, farklı alan adları edinen bir şirket olup bunu Google optimizasyonu tekniklerinden faydalanarak sağlamaktadır. Şirket, bu alan adları ile bilgiler yayınlayarak seyahat, danışma gibi firmalara reklam temin edip bu firmalarla stratejik ortaklık kurmaktadır. Bu web sitesinin sağladığı bilgilerin yanlış olduğunu anlamanız halinde güncelleme ve bildirim için lütfen info@knightsp.com adresine mesaj gönderiniz.

Mısır oturum ve çalışma izninin geçerlilik süresi ne kadardır?

Mısır'da oturum izninin geçerlilik süresi 1, 3, ya da 5 sene gibi değişmekte olup Mısır'daki durumunuz Mısır oturum ve çalışma izninin durumuna etki etmektedir. Mısır oturma ve çalışma izni için verilen geçerlilik süresi hakkında verilen kararlar bu ülkenin yabancılar şubesinin yetkisi altında olmaktadır.

Mısır'daki oturma izni sürem bitince Mısır'da tekrar uzatabilir miyim?

Evet, Mısır'daki oturma izni sürenizi tekrar uzatma hakkınızı olmaktadır, uzatım için başvurunuzun oturum izni bitmeden önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Uzatım için yabancılar şubesinin sizden istediklerini yerine getirmeniz ve başvurunuzu olumlu olarak sonuçlandırması halinde oturma izninizi uzatabilirsiniz.